Joga wg. B.K.S. Iyengara

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar jest jednym z największych współcześnie żyjących nauczycieli jogi. Urodził się w 1918 roku w południowych Indiach. Całe swoje życie poświęcił badaniu, rozwijaniu, doskonaleniu i nauczaniu sztuki jogi. Jego metoda zyskała ogromna popularność. Wykształcił i przygotował wielu nauczycieli, którzy przekazują jego naukę milionom uczniów na całym świecie. Pod jego kierunkiem uczyli się miedzy innymi Jidhu Krisshnamutri, Aldous Huckley, słynny skrzypek Yehudi Menuhin,  królowa Belgii Elżbieta. W roku 1975 w Punie w Indiach Zachodnich powstał  Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute. W Instytucie B.K.S. Iyengar oraz jego córka Geeta i syn Prashant nadal doskonalą i rozwijają metody jogi. Instytut jest odwiedzany przez setki nauczycieli z całego świata.

Metoda B.K.S. Iyengara charakteryzuje się niezwykłą precyzją , dokładnością i dynamiką wykonywanych pozycji (asan) i technik oddechowych (pranajamy).W swojej wieloletniej praktyce Iyengar odkrył, że wyrównanie symetrii w ciele jest rzeczą podstawową i najważniejszą .
Starożytni jogini wykorzystywali pnie drzew, kamienie i liny w celu skutecznego wykonywania asan. Iyengar wynalazł rozmaite pomoce i podpórki takie jak krzesła, ławki, klocki, paski, liny, bolstery. Dzięki nim asany są dostępne dla wszystkich adeptów jogi, bez względu na to czy są oni usztywnieni czy też elastyczni, starsi czy młodsi, słabi czy silni, początkujący czy zaawansowani. Podpórek można także używać w przypadku zmęczenia , czy kontuzji. Iyengar jako pierwszy zastosował techniki jogi w terapii, wykorzystał je do leczenia wielu schorzeń. W Instytucie Jogi w Punie regularnie odbywają się klasy medyczne, podczas których osoby z różnymi dolegliwościami dzięki praktyce jogi odzyskują zdrowie.
Poszczególne pozycje jogi –asany można podzielić na grupy, z których każda ma trochę inny wpływ na organizm człowieka.
Ćwiczenia asan w określonym zestawie zwiększa ich skuteczność jak również zrozumienie każdej z nich przez ćwiczącego. Z czasem subtelności i szczegóły wykonania każdej pozycji, a także wpływ jaki wywierają one na nasze ciało i umysł, stają się coraz bardziej jasne.
Jogi nie da się w pełni nauczyć z książek. Ważne jest by praktykować z doświadczonym nauczycielem, który potrafi nauczyć podstaw, a jego autorytet oparty jest na solidnej własnej praktyce.